۴ اصطلاح مهم در حسابداری مالی

 1. خانه
 2. آموزش حسابداری
 3. ۴ اصطلاح مهم در حسابداری مالی

چهار اصطلاح مهم در حسابداری مالیدر مقاله ۴ اصطلاح مهم در حسابداری مالی از وب سایت مهدی جورابچیان در مورد اصطلاحاتی که اکثر حسابداران با تجربه می دانند، برای شما مطرح می کنیم. در ادامه این مقاله از تعاریف مهم در حسابداری مالی که بهتر از شما هم بدانید توضیح می دهیم. در انتهای این مقاله، چهار فرض اساسی در حسابداری مالی را یاد می گیرید. همراه ما در ادامه مقاله ۴ اصطلاح مهم در حسابداری مالی باشید. در صورتی که سوال یا نظری درباره این مقاله دارید، می توانید در بخش نظرات مطرح نمایید.

برای درک بهتر این مقاله می توانید ویدئو زیر را مشاهده نمایید.

عناوینی که در ادامه مقاله ۴ اصطلاح مهم در حسابداری مالی با آن رو به رو خواهید شد.

 1. فرض شخصیت حسابداری
  1. تغییرات در این فرضیه
  2. اهداف این فرضیه
 2. فرض دوره مالی
 3. فرض تداوم فعالیت
 4. فرض واحد پولی

فرض تفکیک شخصیت

شخصیت حسابداری یک واحد اقتصادی کاملاً تعریف شده است که به نوعی حسابداری مربوط به تعدادی از وقایع مالی را از حسابداری سایر حوزه های تجاری و صاحب یا صاحبان آن واحد کاملاً جدا می کند.
یک حسابدار سوابق جداگانه ای را برای شخصیت های حسابداری نگه می دارد و جریان نقدی هر شخصیت حسابداری را در نظر می گیرد.با این حال، به عنوان یک قاعده، تمام شخصیت های حسابداری در صورت های مالی سالانه شرکت گنجانده شده است. فرضیه شخصیت حسابداری یا فرضیه تفکیک شخصیت حسابداری یکی از مفروضات اساسی حسابداری مالی است.
به زبان ساده، فرض تفکیک شخصیت حسابداری تمامی واحد های تجاری را به عنوان یک واحد جداگانه و همچنین هر یک از حساب های باز شده را در دفاتر حسابداری مربوط به تجارت آن واحد در بر می گیرد.

تغییرات در این فرضیه

اگرچه نگهداری واحدهای حسابداری جداگانه اطلاعات مفیدی را برای مدیریت فراهم می کند اما بسیاری از واحدهای تجاری به دلیل ارائه گزارشات مالی در سیستم حسابداری،  به عنوان بیان رشد متوسط واحد تجاری می دانند. این حساب پس از افتتاح یک شرکت تجاری نباید تغییر کند، زیرا این تغییرات می تواند در مقایسه اطلاعات مالی یک شرکت تأثیر بگذارد.

اهداف این فرضیه

 • به مدیران اجازه می دهد تا فعالیت واحد های اقتصادی را در زمینه های مختلف تجاری تجزیه و تحلیل کنند.
 • بودجه و سایر تحلیل های اطلاعات مالی واحدهای مختلف راحت تر و سریع تر می شود.
 • مدیریت موقعیت خود را بهتر از لحاظ استراتژیک پیدا می کنند و براساس آنچه که به طور جداگانه در شخصیت های حسابداری مختلف گزارش شده، بازار و درآمد خود را بهتر بشناسند.
 •  ارائه اطلاعات مربوطه برای تصمیم گیری اینکه کدام یک تجارت های خود را متوقف یا گسترش دهید، مفید است.
 •  مقامات مالیاتی را قادر می سازد مطابق با قوانین مالیاتی، مالیات دقیق تر شرکت ها را بدست آورند.
 • هنگام ورشکستگی تعیین می کنند که چه کسانی مالکیت دارایی ها  واحد اقتصادی را بر عهده دارند.

فرض دوره مالی

وجه دیگر محیط اقتصادی این است که سرمایه گذاران، بستانکاران و سایر گروه ها دائماً تصمیم گیری در مورد تخصیص منابع می کنند و برای پشتیبانی از روند تصمیم گیری خود به اطلاعات مالی به موقع نیاز دارند.
در حقیقت، افرادی که از اطلاعات گزارشگری مالی استفاده می کنند، فرض دوره را به واحدهای گزارشگری تحمیل می کنند، زیرا اطلاعات سالانه، فصلی یا حتی ماهانه مورد نیاز است. فرض دوره مالی بر این فرض استوار است که فعالیتهای اقتصادی که در زندگی طبیعی یک سیستم حسابداری قرار دارد، برای اهداف گزارشگری مالی می توانند به چندین دوره مصنوعی تقسیم شوند. اگرچه فعالیت های درآمدزایی یک شرکت سازگار و پایدار است، اما اعتقاد بر این است که می توان گزارش مناسبی از درآمد را سالانه یا فصلی ایجاد کرد.

از اینکه با مقاله ۴ اصطلاح مهم در حسابداری مالی همراه هستید؛ سپاسگزاریم. در ادامه دو فرضیه دیگر را مطرح خواهیم نمود.

فرض تداوم فعالیت

فرض بر تداوم فعالیت به این معنی است که عملکرد بنگاه اقتصادی در آینده ای قابل پیش بینی، ادامه خواهد یافت و قصد خاتمه یا متوقف کردن فعالیت آن وجود ندارد.
این فرض به معنای این نیست که شرکت دارای طول عمر نامحدودی باشد، بلکه این شرکت برای مدت زمان کافی برای انجام کار خود، اجرای قراردادهای خود و انجام تعهدات خود زنده خواهد ماند.

فرض بر این است که مبالغ پرداخت شده در یک دوره مالی به طور کامل در هزینه دارایی ها تشخیص داده نمی شود، اما بخشی از این پرداخت ها تحت عنوان های مختلف دارایی به سال های بعدی منتقل می شود.
علاوه بر این، طبقه بندی دارایی ها و بدهی ها به عنوان کوتاه مدت و بلند مدت بر اساس این فرض است.
اگر فرضیه ادامه فعالیت غالب نباشد، تمایز بین موارد جاری و بلند مدت اهمیت کمتری پیدا می کند.

تأمین اعتبار دارایی ها با هزینه دارایی ها نیز بر اساس فرض ادامه فعالیت است؛ اگر شرکت منحل شده یا فروخته شده باشد.
فرض استمرار فعالیت و اصل هزینه برای تهیه صورت های مالی کاربردی نیست و اقلام صورت های مالی در ارزش های فعلی بازار صورت های مالی منعکس می شود.

فرض واحد پولی

فرض واحد پولی به این معنی است که اثرات و نتایج کلیه معاملات و فعالیتهای مالی موسسه باید به صورت پول سنجیده و گزارش شود. از آنجا که پول ابزار مبادله و معیار مشترک ارزش در کلیه معاملات اقتصادی است، حسابداری و معاملات مالی و همچنین وقایع مالی به عنوان یک اقدام مشترک به واحد پولی تبدیل می شوند. البته می توان در مقیاس های مختلف از جمله زمین به متر مربع، سیمان به کیلو و بنزین به لیتر، خواص مختلفی را اندازه گیری کرد.

اما اگر ترازنامه ای را تهیه کنیم که هریک از دارایی های فوق را با استفاده از مقیاس های فوق نشان دهد، می توان گفت مثلاً آیا وضعیت مالی بنگاه اقتصادی A بهتر است یا بنگاه اقتصادی B؟
با توجه به این محدودیت ها، ارز (به عنوان مثال ریال) در حسابداری به عنوان یک شخصیت کلیدی ثبت می شود که برای همه معاملات و رویداد های مالی مشترک است. امروزه اکثر شرکت ها از نرم افزار حسابداری در تمام سطوح SME برای مدیریت عملیات مالی خود استفاده می کنند. این به منظور اطمینان از نظارت و ثبت درآمد و هزینه ها و سرمایه است.

در آخر

چهار فرض اساسی از حسابداری مالی را یاد گرفتم. به طور خلاصه این چهار فرضیه را شرح می دهید

فرض تفکیک شخصیت:  یعنی جدا بودن حساب واحد اقتصادی از حساب مالکین آن.

فرض دوره مالی: فاصله های زمانی که سیستم حسابداری یک بنگاه تعیین می کند تا گزارشات لازمه را به مدیریت ارائه دهد. این فواصل می تواند یکساله، چهار ماهه و یک ماهه باشد.

فرض تداوم فعالیت: این فرض گویای استمرار در بلند مدت می باشد که باعث می شود دارایی ها را به دوسته جاری و بلند مدت تبدیل نماید.

فرض واحد پولی: اساس این فرض بر این مبنا می باشد که تمامی واحد های یکسان باشد تا در هنگام گرازش دهی به مشکل بر نخورد.

از اینکه تا انتهای مقاله ۴ اصطلاح مهم در حسابداری مالی با حسابداری گنجینه همراه بودید؛ سپاسگذاریم

در صورتی که سوالی یا نظری درباره این مقاله دارید می توانید در قسمت نظرات اعلام نمایید. در صورتی که مقاله ۴ اصطلاح مهم در حسابداری مالی برای شما مفید بوده، برای حمایت از ما به آن امتیاز دهید و در شبکه های اجتماعی آن را باز نشر کنید.

4.7/5 - (6 امتیاز)
لینک کوتاه شده این مقاله: https://mijn.ir/7127

همچنین ببینید

استاندارد صورت های مالی به زبان ساده – استاندارد شماره یک
تعریف جامع بدهی ها به زبان ساده

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست