چگونه متن روان و خوب بنویسیم؟

  1. خانه
  2. تولید محتوا
  3. چگونه متن روان و خوب بنویسیم؟
تولید محتوا, محتوای متنی

چگونه متن روان و خوب بنویسیمدر صورتی که نتوانید یک متن روان برای کاربران خود بنویسید، نمی‌توانید منظورتان به خوبی ارائه دهید. یک متن خوب و روان کاربر شما را تا پایان می‌کشاند و می‌تواند اهداف شما را برای نوشتن آن متن محقق کند. نوشتن یک متن خوب به معنای واقعی جادو می‌کند و باعث دیده شدن هر چه بیشتر شما در گوگل خواهد شد. در مقاله پیش رو به شما خواهم گفت که چگونه می‌توانید یک متن فوق‌العاده بنویسید که کاربران خود را مجذوب خود کنید. من، مهدی جورابچیان، شما را دعوت به خواندن ادامه مقاله می‌کنم؛ در صورتی هر گونه سؤال یا ابهامی در مورد این مقاله داشتید می‌توانید در بخش نظرات اعلام کرده تا بنده پاسخگوی شما باشم.

شناسایی علاقه‌مندان به موضوع متن

ابتدا باید به فکر موضوعی باشید که کاربرانتان علاقه به خواندن آن داشته باشند. پس بهتر است ابتدا علایق کاربران خود را بررسی کنید و در مورد آن موضوعات متن خود را نگارش کنید. سعی کنید که در متن خود ارزش ایجاد کنید. ایجاد ارزش به این معنی است که کاربر با خواندن متن شما می‌تواند یکی از مشکلات روزمره کار و زندگی خود را حل کند. با ایجاد ارزش برای کاربرانتان می‌توانید آن‌ها را به خود وفادار کنید. در واقع با نوشته‌های خود می‌توانید طرف‌داران زیادی پیدا کنید که این موضوع در آینده می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

قبل از شروع به نوشتن متن ابتدا هدف خود را جهت ارائه این متن تعیین کنید و موضوعاتی که می‌خواهید درباره آن بنویسید را یادداشت کنید تکلیفتان با خودتان مشخص شود. نگران این نباشید ممکن موضوعاتی را فراموش کنید، زیرا هنگام نوشتن موضوعات مرتبط به ذهنتان می‌رسد.

تیتر گذاری مناسب

با تیتر بندی درست می‌توانید متن خود را بخش بندی کنید و جلوه ویژه‌ای آن ببخشید. تیتر یا heading در فضای وب به اختصار با حرف «H» که به آن تگ  H گفته می‌شود. تگ  H به شش نوع h1 و h2 و h3 و h4 و h5 و h6 طبقه بندی می‌شود. از پرکاربردترین و مهم‌ترین تگ های تیتر h1 و h2 که موضوعات مختلف مقاله را تعیین می‌کند.

به طور کلی مقالاتی که در حوزه وب منتشر می‌شود باید تنها یک h1 داشته باشد و در ابتدای مقاله به کار رود؛ بعد از این تگ شما باید یک متن جذاب بنویسید تا کاربر شما تمایل به خواندن ادامه مقاله شما داشته باشد. در این متن باید به کاربر بگویید که با خواندن این مقاله چه ارزش‌هایی به دست می‌آورد و می‌تواند کدام یک از مشکلات خود را با خواندن این مقاله برطرف کند. در کل باید بینید مقاله‌ای که می‌خواهید نگارش کنید چند موضوع اصلی دارد؛ موضوعات اصلی در تگ  h2 قرار می‌گیرد و موضوعات زیر مجموعه آن‌ها به ترتیب در تگ های  h3 و h4 و h5 و h6 به کار می‌رود.

جملات کوتاه

جملات کوتاه استفاده کنید؛ جملات کوتاه قابل درک هستند. جملات طولانی باعث می‌شود خواننده متن محتوا آن جمله را به خوبی درک نکند و مجبور به خواندن دوباره آن متن شود. اگر کاربر دفعات زیادی به جملات طولانی با درک پایین برخورد کند از خواندن ادامه آن مقاله منصرف می‌شود.

ساده بنویسید

کلمات ساده در متن خود استفاده کنید. استفاده از کلمات عجیب و غریب سرعت مطالعه را پایین می‌آورد. علاوه بر آن درک خواننده از متن پایین می‌آید که باعث کاهش جذابیت متن می‌شود. به هیچ عنوان نگران کاهش ارزش متن خود در این باره نباشید، مهم این است که بتوانید منظور خود را به خواننده برسانید. البته در ساده نویسی زیاد روی نکنید چون باعث می‌شود آن مطلب در آینده به سادگی از خاطر آن خواننده برود.

استفاده کم از کلمات تخصصی

در استفاده از کلمات تخصصی کمی احتیاط کنید. تا حد ممکن از کلمات تخصصی استفاده نکنید یا اگر می‌خواهید استفاده کنید حتماً در مورد آن توضیح دهید تا خوانند سردرگم نشود. البته اگر می‌دانید که خوانندگان متن شما متخصص هستند می‌توانید کلمات تخصصی استفاده کنید. در صورتی که متن شما برای عموم در اینترنت است، پیشنهاد می‌کنم از کلمات تخصصی کمتر استفاده کنید یا در صورت استفاده در مورد آن توضیحی کوتاه داخل (پرانتز) بدهید.

حذف کلمات اضافی

سعی کنید به جملات خود شاخ و برگ ندهید و از کلمات اضافی استفاده نکنید. به مثال زیر توجه کنید:

قبل از این که در مورد موضوع بعدی برای شما بگوییم بهتر است به این نکته توجه کنید که می‌تواند برای شما مفید باشد و آن این است که ………………………….

به نظرتان کوتاه‌ترین حالتی که می‌توان برای متن بالا انتخاب کرد چیست؟

نکته: ………………………………..

اگر می‌خواهید کلمات اضافی متن خود را پیدا کنید باید یک دور آن را بخوانید و سعی کنید از شاخ و برگ‌های اضافی متن بکاهید و منظور خود را به طور مستقیم به کاربر برسانید.

جزئیات بیشتری به کاربر بدهید

پرداخت به جزئیات موضوع و ارائه اطلاعات کامل باعث می‌شود، خواننده مجذوب متن شما شود. همچنین اگر تجربه‌ای در مورد آن موضوع دارید بهتر است آن را ارائه دهید تا بتوانید اعتماد کاربر را نسبت به خود جلب کنید.

البته به موضوع زیر حتماً توجه کنید!

بیش از ۷۰ درصد خوانندگان محتوای شما حوصله خواندن صفر تا صد مقاله شما را ندارند؛ این دسته افراد مرور کلی روی تیترها و بخش‌های کوتاهی از متن می‌کنند. اگر بتوانید در این مرور اطلاعات خوبی به آن بدهید به احتمال زیاد مابقی متنتان را هم بخوانند؛ تمامی نکات مهم را بولد یا ضخیم کنید.

بخش زیادی از موارد و نکات مهم را در ابتدای پاراگراف مطرح و بخش دیگر آن‌ها را در پایان متن به کار ببرید. میانه پاراگراف مکان مناسبی برای ذکر جزئیات آن موضوع است.

نکته ۱: استفاده از لیست در متن می‌تواند جذابیت دیگر به آن ببخشد. در این لیست می‌توانید از اعداد یا اشکال مختلف استفاده کنید.

نکته ۲: از لینک‌های مفید استفاده کنید؛ اگر احساس می‌کنید بخشی از مقاله نیاز به توضیحات بیشتری دارد می‌توانید آن توضیحات را در مقاله دیگر مطرح کنید و آن مقاله را در متن خود لینک دهید. همچنین استفاده از مقالات مرتبط قبلی می‌تواند کمک خوبی به افزایش جذابیت متن شما داشته باشد.

نکته ۳: لینک دادن به مقالات سایت‌های دیگر، اعتبار مقاله شما را افزایش می‌دهد؛ البته مواظب باشید از هر سایتی برای این کار استفاده نکنید.

رعایت اصول نگارشی

متنی که در حال نوشتن آن هستید باید از اصول نگارشی استانداردی برخوردار باشد. رعایت کردن دستورات زبان، علائم دستوری می‌تواند سطح استاندارد متن شما را بالا ببرد.

اگر علاقه‌مند به نویسندگی هستید پیشنهاد می‌کنم کتاب‌های زیر را حتماً مطالعه کنید:

کتاب غلط ننویسیم از ابوالحسن نجفی

کتاب مبانی درست‌نویسی زبان فارسی معیار از دکتر ناصر نیکبخت

نحوه صحیح استفاده از علائم نگارشی

به‌کاربردن صحیح علائم نگارشی می‌تواند کمک شایانی در ساده نویسی متن داشته باشد. شما می‌توانید کاربرد علائم نگارشی نقطه، ویرگول، نقطه ویرگول، علامت سؤال، علامت تعجب، دو نقطه، گیومه، خط فاصله، سه نقطه، پرانتز و قلاب را در لینک زیر از باشگاه خبرنگاران جوان مطالعه کنید.

اصول استفاده از علائم نگارشی با مثال‌های کاربردی

همچنین اگر می‌خواهید جزئیات دقیق‌تری از دستورات زبان یاد بگیرید می‌توانید مقاله زیر را از ویکی‌پدیا مطالعه کنید.

دستور زبان فارسی

ابزار لذت بخش

اگر می‌خواهید از نوشتن لذت ببرید می‌توانید از افزونه پاک‌نویس استفاده کنید؛ افزونه پاک‌نویس برای ویرایش غلط‌های املایی متن است که امکاناتی دیگر نیز دارد. من متن این مقاله را نیز با این افزونه ویرایش کردم. این افزونه کاملاً رایگان بوده و بنده نیز هیچ قصدی برای تبلیغات آن ندارم. از طریق لینک زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری از این افزونه کسب کنید.

paknevis.ir

از اینکه تا پایان این مقاله همراه من بودید سپاسگزارم. در صورت داشتن هر گونه ابهام یا سؤال می‌توانید آن را در بخش نظرات مطرح کنید تا در کمترین زمان پاسخگوی شما باشم. برای حمایت از من لطفاً این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

لینک کوتاه شده این مقاله: https://mijn.ir/8958

همچنین ببینید

راه اندازی کسب و کار اینترنتی از صفر تا ۱۰۰ (خیلی ساده!)

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست