حسابداری – تعریف جامع و ساده از حسابداری

 1. خانه
 2. مقدمات حسابداری
 3. حسابداری – تعریف جامع و ساده از حسابداری
مقدمات حسابداری

تعریف حسابداری

شاید تصمیم به انتخاب رشته آینده‌تان دارید یا اینکه رشته حسابداری را انتخاب کردید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری راجع‌به این رشته بدانید. علم حسـابداری یکی از علوم محبوب در بین مردم بوده و همیشه جایگاه خاصی در جامعه داشته. انسان‌ها از زمانی که علم تجارت را آموختند از خدمات حسابداری استفاده کردند و تا زمانی که تجارت ادامه داشته باشد امور حسـابداری نیز ادامه دارد، در واقع حسابداری از جمله موارد جداناپذیر از تجارت است. در این مقاله از سایت مهدی جورابچیان تمامی جوانب حسـابداری را بررسی و درباره آن‌ها اطلاعات کلی در اختیار شما می‌گذاریم؛ هر کدام از عناوین ذکر شده در این مقاله نیاز به مقاله‌ای مفصل‌تر دارد، اما در این مقاله سعی کردیم که این عنوان را به ساده‌ترین شکل به طور خلاصه برای شما شرح دهیم. موضوعاتی که در این مقاله برایتان خواهیم گفت به شرح زیر است:

 • تعریف حسابداری
 • تاریخچه حسـابداری
 • مراحل حسابداری
 • مفاهیم اصلی در حسـابداری
 • رابطه اساسی حسابداری
 • نظریه حسـابداری
 • اهداف گزارش‌های مالی
 • ویژگی‌های گزارش‌های مفید مالی
 • مفروضات حسـابداری
 • اصول و استاندارد حسابداری
 • صورت‌های مالی
 • دفاتر حسـابداری
 • انواع حسابداری
 • آینده یک حسابدار در بازار کار

مقدمه‌ای در مورد حسابداری

حسابداری نوعی زبان است که در دنیای تجارت استفاده می‌شود؛ در واقع کسب‌وکارها برای برقراری بهترین ارتباط با یکدیگر از زبان حسـابداری استفاده می‌کنند. در دنیای تجارت یک سری رویدادهای مالی اتفاق می‌افتد، برای درک بهتر این رویدادهای نیاز به علم حسابداری دارید تا بتوانید طی فرایندی این رویدادها را به اعداد قابل‌فهم تبدیل کنید. نتیجه فرایند حسـابداری یک گزارش بی‌عیب‌ونقص از وضعیت مالی یک کسب‌وکار است. معمولاً افرادی که بخواهند برای منفعت خود تصمیم بگیرند یا علاقه به دانستن این گزارش‌های دارند یا صاحب آن کسب‌وکار هستند و می‌خواهند برای آینده کاری خود تصمیمات مهم بگیرند از این گزارش‌های استفاده می‌کنند؛ به‌طورکلی در علم حسابداری استفاده‌کنندگان از گزارش‌های حسـابداری به دودسته تقسیم می‌شوند:

 • استفاده‌کنندگان درون‌سازمانی؛ این دسته، افرادی هستند که آن کسب‌وکار را مدیریت یا در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و تصمیمات آن‌ها تأثیرات مستقیم در آینده کسب‌وکار دارد.
 • استفاده‌کنندگان برون‌سازمانی؛ این دسته، افرادی هستند که هیچ سمتی در آن کسب‌وکار ندارند، اما علاقه به دانستن اطلاعات مالی آن کسب‌وکار جهت پیشبرد اهداف خود دارند. این اشخاص معمولاً سرمایه‌گذاران کوچک، وام دهندگان و سازمان‌های دولتی هستند.

قبل از ورود به مباحث اصلی مقاله لازم است این نکته را بدانید که مباحث حسابداری درک کردنی هستند نه حفظ کردنی، امروزه به دلیل روی کار آمدن نرم‌افزارهای حسـابداری دیگر نیاز به محاسبات پیچیده ندارید و با وارد کردن اطلاعات در این نرم‌افزارها، مقدار زیادی از فرایند حسابداری انجام و گزارش‌های لازم برای شما داده می‌شود. این جمله را همیشه به‌خاطر بسپارید که وارد کردن اطلاعات را به فردی که در پست آبدارچی یک شرکت کار می‌کند، نیز می‌توان سپرد؛ مهم این است که شما با درک مفاهیم حسـابداری، اطلاعات خروجی از این نرم‌افزارها را به شکل مناسبی موردنظر تجزیه‌وتحلیل و به ساده‌ترین شکل ممکن به افراد استفاده‌کننده از این اطلاعات ارائه دهید.

تعریف حسابداری

حسابداری علمی است که شما می‌توانید رویدادهای مالی که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم در کسب‌وکارها تأثیر دارند را جمع‌آوری کرده و فرایند تجزیه‌وتحلیل، اندازه‌گیری، ثبت، طبقه‌بندی، تجمیع و تلخیص را روی آن‌ها انجام داده و در نهایت گزارش‌های کاربردی ارائه دهید. هر چه‌قدر بر این علم مسلط‌تر باشید قوی‌تر می‌توانید کنترل مالی کسب‌وکارها را به دست بگیرید.

اگر می‌خواهید بدانید که چه میزان از کنترل مالی یک کسب‌وکار را می‌توانید در دست داشته باشید، باید به وضعیت مالی زندگی خود نگاهی بیندازید. اگر در حوزه کنترل وضعیت مالی زندگی خود موفق نبودید باید علم و درک خود را از حسـابداری افزایش دهید.

علم حسابداری از علومی است که قدمتی چندهزارساله در بین تمامی کشورها دارد. حسـابداری در ایران یکی از علوم با قدمت بالا است که مختصری از تاریخچه آن را می‌توانید در بخش بعدی مطالعه کنید.

تاریخچه حسابداری در ایران

بررسی کامل تاریخچه حسابداری در ایران در حوصله این متن نیست اما می‌توانید خلاصه‌ای از تاریخچه حسـابداری در ایران را در این بخش مطالعه کنید. اولین اسناد و مدارک ثبت شده در ایران متعلق به ۲۵ قرن پیش است که در روی لوح‌های سنگی به ثبت رسیدند. علم حسـابداری از دوره پادشاهان هخامنشی به‌طورجدی دنبال می‌شد و در آن زمان حکومت دارای حساب و کتاب منظم و کاملی بود. تمامی رویدادها مالی دولت‌ها به‌دقت ثبت و بایگانی می‌شدند.

مطابق آمارهای مختلف حدود ۳۰.۰۰۰ لوح که از جنس سنگ و پوست هستند، از کاخ آپادانای تخت‌جمشید کشف شده که این حجم از اسناد نشان‌دهنده سیستم مالی قوی این حکومت بوده. بخشی از این لوح‌ها با خط عیلامی نوشته شده که پروفسور جرج کامرون آن‌ها را ترجمه کرده است که اکنون شما می‌توانید آن را که کتاب اصول حسابداری نام دارد، مطالعه نمایید. در این مقاله بخشی از نوشته‌های این کتاب به زبان ساده مطرح شده که می‌توانید آن‌ها را مطالعه نمایید.

مراحل حسابداری

در کل حسابداری دارای ۴ مرحله است که فرایند حسـابداری را تشکیل می‌دهد:

 • جمع‌آوری و ثبت فعالیت‌های مالی
 • طبقه‌بندی حساب‌ها
 • تلخیص حساب‌ها (خلاصه‌سازی حساب‌ها)
 • تجزیه‌وتحلیل تلخیص حساب‌ها

مفاهیم اصلی حسابداری

یک سری مفاهیم هستند که هر حسـابداری باید با آن ها آشنا باشد؛ در ادامه مهم‌ترین این مفاهیم را به‌علاوه توضیح مختصر برای شما خواهیم گفت.

بدهکار و بستانکار

در حسابداری یک سری عناوین یا اقلامی داریم که به آن‌ها حساب می‌گویند این حساب‌ها به‌طورکلی دارای دو بخش هستند، بخش اول بدهکار که سمت راست هر حساب است و بخش دوم بستانکار که سمت چپ حساب است.

بدهکاران و بستانکاران

این مفاهیم با مفاهیم قبلی کاملاً مجزا و متفاوت است؛ بدهکاران به افرادی گفته می‌شود که پولی را باید به شما بدهند و بستانکاران افرادی هستند که باید شما به آن‌ها پولی بدهید.

تجزیه‌وتحلیل رویدادهای مالی

به تشخیص و محاسبه حساب‌هایی که باید در سیستم حسابداری به ثبت برسند گفته می‌شود.

دفتر روزنامه

حساب‌های مربوطه باید در این دفتر به‌صورت کلی و روزانه ثبت شوند.

دفتر معین

حساب‌های مربوطه باید در این دفتر به‌صورت جزئی و روزانه ثبت شوند.

دفتر کل

حساب‌های ثبت شده در دفتر روزنامه جمع و در این دفتر ثبت می‌شود. (هر حساب به طور جداگانه جمع و ثبت می‌شود.)

این مقاله در حال بروز رسانی است؛ همواره از صبر و شکیبایی شما سپاسگزاریم

لینک کوتاه شده این مقاله: https://mijn.ir/7023

همچنین ببینید

استفاده کنندگان از اطلاعات حسابداری

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست