تعریف جامع بدهی ها به زبان ساده

  1. خانه
  2. مقدمات حسابداری
  3. تعریف جامع بدهی ها به زبان ساده
مقدمات حسابداری

تعریف جامع بدهی ها به زبان سادهبرای اینکه بتوانیم از شر بدهی خلاص بشیم باید ابتدا معنی کامل اونا درک کنیم.من، مهدی جورابچیان در مقاله تعریف جامع بدهی ها و دین به این سوالات پاسخ خواهم داد. همراه من باشید.

  • بدهی در حسابداری چیست؟
  • اصلا معنی بدهی چیست؟
  • هزینه بدهی چیست؟
  • طبقه بندی بدهی ها چگونه است؟
  • به کدام بدهی جاری و به کدام بدهی غیر جاری می گویند؟

معنی بدهی

بدهی یا قرض با هم مترادف بوده و همگی یک معنی را می رساند. در واقع پولی که شما از یک شخص یا بانک  دریافت می کنید و  باید آن را بعدا پس دهید را بدهی می گوییم. به عبارت دیگر می توان گفت تعهد شما نسبت به پول یا کالایی که دریافت کردید و باید در زمان آینده آن پول یا پول کالا را بپردازید بدهی گفته می شود.

حساب بدهی ها

تمامی افزایش های در سمت چپ (بستانکار) و تمامی کاهش  ها در سمت راست (بدهکار) نوشته شده و در آخر برای اینکه بفهمیم مانده بدهی چقدر داریم جمع سمت بستانکار را با جمع سمت بدهکار از هم کسر می کنیم جواب  نهایی مانده حساب بدهی می باشد.

بدهی در حسابداری

بدهی در حسابداری یک حساب دائمی می باشد و جزء حساب های ترازنامه ای است. پولی که یه شرکت باید به یک شخص یا شرکت دیگر پرداخت کند مفهوم ساده تعریف بدهی در حسابداری است. این تعریف در فصل اول استاندارد های حسابداری به این شرح گفته شده: بدهی، تعهد فعلی واحد گزارشگر است که ایفای آن مستلزم خروج منافع از واحد گزارشگر خواهد بود.
حساب های بدهی ماهیت بستانکار دارند یعنی اگر بدهی ها افزایش پیدا کند این حساب ها بستانکار می شود و اگر بدهی ها کاهش پیدا کند بدهکار می شود.

هزینه بدهیهزینه بدهی

به بیان ساده پول اضافی که هنگام پرداخت اصل پول پرداخت می کنیم را هزینه بدهی گویند که در حسابداری به عنوان هزینه بهره شناخته می شود.

طبقه بندی بدهی ها

در این بخش از مقاله تعریف جامع بدهی ها، حسابداری بدهی ها به سه دسته طبقه بندی می شوند:  الف) بدهی های جاری (کوتاه مدت) ب) بدهی های غیر جاری (بلند مدت) ج) بدهی های احتمالی (غیر قطعی)

بدهی های جاری

بدهی های جاری بدهی هایی هستند که طی حداکثر یک سال باید تسویه شوند.حالا این تسویه می تواند به صورت نقدی یا غیر نقدی (کالا و خدمات) و یا ترکیبی از هر دو باشد انواع دارایی های جاری عبارتند از:

حسابها و اسناد پرداختی تجاری

سایر حساب ها و  اسناد پرداختی

سفارشات و پیش دریافت ها

ذخیره مالیات

سود سهام پرداختی

سپرده های پرداختی

تسهیلات و اعتبارات مالی دریافتی کوتاه مدت

ذخایر

بدهی های غیر جاری

بدهی های غیر جاری بدهی هایی هستند که موعد پرداخت آن بیش از یکسال می باشد. بدهی های غیر جاری عبارتند از:

حساب ها و اسناد پرداختی بلند مدت تجاری

سایر حسابها و اسناد پرداختنی بلند مدت

تسهیلات و اعتبارات مالی دریافتی بلند مدت

ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان

درآمد انتقالی و به دوره های آتی

بدهی های احتمالی

بدهی های احتمالی بدهی هایی هستن که وقوع آنها ۱۰۰ درصد نیست و در اثر رویداد های گذشته احتمال وقوع آن هست. این بدهی ها به دو گروه بدهی هایی با احتمال زیاد و بدهی هایی با احتمال بعید(خیلی کم) تقسیم می شوند. بدهی هایی که احتمال وقوع آن ها بعید باشد در صورتهای مالی نوشته نمی شود و فقط در یادداشت های توضیحی افشا می گردد و بدهی هایی که احتمال وقوع آن زیاد باشد به عنوان ذخایر در صورتهای مالی نوشته می شود.بدهی های احتمالی عبارت اند از:

ضمانت کالا و خدمات پس از فروش

ضمانت بدهی دیگران

بدهی ناشی از شکایت از شکرت بابت خسارت های وارده

از اینکه همراه من تا پایان مقاله تعریف جامع بدهی ها بودید. سپاسگزارم

4.8/5 - (6 امتیاز)
لینک کوتاه شده این مقاله: https://mijn.ir/6549

همچنین ببینید

۴ اصطلاح مهم در حسابداری مالی
تعریف جامع دارایی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست