استفاده کنندگان از اطلاعات حسابداری

مقدمات حسابداری

استفاده کنندگان از اطلاعات حسابداریمقدمه

قبل از آنکه در مورد استفاده کنندگان ( کسیکه سود میبرد ) از  اطلاعات حسابداری و صورتهای مالی صحبت کنیم بهتر بدانیم اصلا حسابداری چیست . در دنیای پر پیچ و خم امروز که رویداد های مالی یکی از بزرگترین و مهمترین مسایل در دنیای اقتصاد است حسابداری دیگر یک فن نیست بلکه یک فرایند است که دارای ابتدا و انتهای مشخصی بوده و نتایج معینی هم از آن حاصل می شود . به عبارت علمی و اکادمیک، حسابداری دانشی است که با استفاده از فنون و روش های تعریف شده در آن اطلاعات مربوط به معاملات و عملیات مالی و رویدادهای دارای اثر مالی بر یک موسسه ، شرکت یا بنگاه اقتصادی ، جمع آوری ، تجزیه و تحلیل ، اندازه گیری ، ثبت ، طبقه بندی ، تجمیع و تخلیص و گزارش میشود . (۱)

بیشتر بدانید

در تعریف و مفهوم حسابداری هر کلمه ای که مورد استفاده قرار میگرد دارای معانی و مفاهیم متنوع و عمیقی بوده که هر کدام باید به طور جداگانه مورد بررسی و بحث و جدل قرار بگیرند تا درک انها برای کسانی که در این حرفه قدم می گذارند اسانتر و قابل فهم تر بشود . در دنیای پیچیده امروز که گسترش مسایل مالی بسیار زیاد شده است حسابدران فقط به ایفای این نقش نمی پردازند آنها در واقع بازوان اقتصادی و مالی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی بوده و کارفرمایان برای مشورت و تصمیمی گیری های مهم مالی به آنها رجوع می کنند این اشخاص باید فن تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی را بلد بوده و نتایج حاصل از این تجزیه و تحیلیل را به مدیران ارشد ارائه دهند در واقع مهمترین قسمت این حرفه همین تجزیه و تحیلی اطلاعات ( داده ها ) مالی است(۱).(۱)

اینجا است که تفاوت یک حسابدار خبره و یک کارشناس مالی کم تجربه و فاقد قوه تجزیه و تحلیل مشخص میشود . اطلاعات مالی بعد از اینکه تجزیه شدند باید طبقه بندی شده و در نگهداری انها یک سیستم منظم و دقیق وجود داشته باشد تا در صورت نیاز به هر نوع اطلاعات امکان دستیابی به آن در کمترین وقت و بیشترین دقت و خطا امکان پذیر باشد . در بخش دیگری کارشناسان این حوزه  اطلاعات مالی را تلخیص می کنند و صورت های مالی مربوط به آن را بدست می آورند صورت های مالی نقش بسیار مهمی در فرایند های مالی دارند و بر اساس آنها تصمیمات مالیاتی، سرمایه گذاری ، توسعه و یا حتی تعطیلی موسسه و یا بنگاه اقتصادی اتخاذ میشود برای هیمن حسابداران باید بتوانند صورت های مالی را بدون اشتباه تهیه کرده و در اختیار تصمیم گیران مدیریتی و مالی قرار دهند .(۱)

به طور خلاصه

بنابراین به طور خلاصه می توان گفت ، استفاده کنندگان گزارش های مالی اشخاص ( حقیقی و حقوقی ) هستند که جهت رفع نیازهای اطلاعاتی خود از صورت های مالی استفاده می کنند. از آنجا که تعداد استفاده کنندگان مزبور و نیاز اطلاعاتی هر گروه بسیار متنوع بوده ، می بایست گزارشاتی تهیه شود که اطلاعات آن ، فصل مشترکی میان تمامی استفاده کنندگان باشد . این مهم از طریق ارائه ی صورت های مالی اساسی تامین می گردد.(۴)

استفاده کنندگان از اطلاعات و نتایج حسابداریاستفاده کنندگان از اطلاعات و نتایج حسابداری

بعد از تعاریفی که در مورد این مقوله دادیم در مورد انواع آن صحبت کردیم حالا بهتر است بدانیم استفاده کنندگان از حسابداری چه کسانی هستند به صورت کلی این افراد به دو دسته تقسیم می شوند :

الف : استفاده کنندگان درون سازمانی از اطلاعات مالی و حسابداری

ب : استفاده کنندگان برون سازمانی از اطلاعات مالی و حسابداری

استفاده کنندگان برون سازمانی از اطلاعات حسابداری

افرادی مانند سرمایه گذاران و اعتباردهندگان و یا سازمان های دولتی و مقامات مالیاتی، افرادی برون سازمانی (خارج از واحد تجاری) هستند که از اطلاعات حسابداری برای تصمیم گیری استفاده می نمایند. عموماً اطلاعاتی که برای این گروه استفاده کنندگان تهیه می گردد توسط شاخه ای از حسابداری به نام “حسابداری مالی”، تهیه می شود.(۳)

به عبارت دیگر هر فرد یا مرجع ذینفع که حق دریافت اطلاعات مالی از یک موسسه را دارد و بر مبنای آن اطلاعات با موسسه داد و ستد کرده و در باره آن موسسه و شرکت یا بنگاه اقتصادی قضاوت یا تصمیم گیری می کند استفاده کنندگان برون سازمانی هستند که به سرمایه گذاران ، اعطاء کنندگان وام و اعتبار ، فروشندگان ، مشتریان ، کارکنان دولت به عنوان استفاده برون سازمانی گفته می شود . هر یک اشخاص حقیقی یا حقوقی که نام بردیم بنا به دلایل و منطور خاصی از این اطلاعات استفاده می کنند که در ذیل شرح می دهیم : (۱)

سرمایه گذاران

اشخاصی که به عنوان شریک یا سهام دار می خواهند تصمیم به سرمایه گذاری در صنعت یا موسسه یا بنگاه اقتصادی بگیرند نیاز به اطلاعات مالی در مورد وضعیت موسسه یا بنگاه اقتصادی دارند تا بتوانند تصمیم درست گرفته و کمترین ریسک را متحمل شوند به همین دلیل آنها استفاده کنندگان این اطلاعات محسوب میشوند . (۱)

اعطاء کنندگان وام و اعتبار و سایر تسهیلات بانکی

بانک ها موسسات مالی و اعتباری جهت پرداخت تسهیلات و وام به موسسات و بنگاههای اقتصادی نیاز به شناخت وضعیت مالی و توان مالی و قدرت بازپرداخت وام توسط آن موسسات را دارند در نتیجه انها هم از استفاده کنندگان این اطلاعات بوده و می توانند قبل از پرداخت هر گونه تسهیلات آنها را درخواست نمایند . (۱)

فروشندگان کالا و خدمات

فروشندگان کالا و خدمات نیز جهت معامله و داد و ستد با موسسات برای تصمیم گیری و ارتباط با شرکتها و موسسات طرف حساب خود نیاز به کسب اطلاعات از توانیاییهای مالی و نقدینگی شرکتها دارند در نتیجه این موسسات هم به عنوان استفاده کنندگان از اطلاعات مالی و حسابداری محسوب میشوند . (۱)

مشتریان

مشتریان با توجه به اینکه به طور مستمر و مداوم از شرکتها و یا بنگاه های اقتصادی انتفاعی کالا یا خدمات خریداری می نمایند برای تصمیم گیری های خود نیاز به اطلاعات در ارتباط با قیمتها و شرایط  فروش آن کالا یا خدمات دارند و آنها هم از استفاده کنندگان اطلاعات مالی محسوب میشوند . (۱)

کارکنان

کارکنان و پرسنل هم برای آگاهی و شناخت از توانایی موسسه خود که در آن مشغول به کار هستند و اطلاع از زمان  و میزان بهره وری و افزایش تولید و دریافت وام و تسهیلات و سایر مزایا نیاز دارند که اطلاعات مختصری در خصوص وضعیت مالی شرکت داشته باشند تا بتوانند درخواست های خود را با توجه به این اطلاعات و توانایی ها تنظیم نمایند . (۱)

دولت

دولتها برای اجرای قوانین و مقررات و اجرای سیاست های مالی و مالیاتی خود و برنامه ریزی های اقتصادی در جهت تعادل و رشد اقتصادی و کسب درآمد از طریق مالیات و عوارض و نظارت بر قیمتها و بسیاری از مباحث دیگر باید از این اطلاعات اگاهی داشته و از انها استفاده نمایند . (۱)

استفاده گنندگان درون سازمانی از اطلاعات حسابداریاستفاده گنندگان درون سازمانی از اطلاعات حسابداری

افرادی همچون مدیران بخش های مختلف یک واحد تجاری نیز جزو استفاده کنندگان درون سازمانی هستند.

اطلاعات این گروه عموماً توسط شاخه ای از حسابداری به نام “حسابداری مدیریت” فراهم می شود.(۳)

به منبع دیگر هیت مدیره ، مدیرعامل ، مدیر اجرایی و سرپرستان و مدیران میانی یک شرکت یا بنگاه اقتصادی و یا موسسه که در زمینه برنامه ریزی ، کنترل عملیات واحد تجاری و منابع متعلق به آن تصمیم گیری می نمایند استفاده کنندگان درون سازمانی نامیده میشوند این افراد در هر سطح و جایگاهی که هستند به بخشی از این اطلاعات دسترسی پیدا خواهند کرد و همه به یک نسبت نمی توانند از جزییات(۲) مطلع شوند . برخی از این اطلاعات محرمانه بوده و فقط باید در اختیار مدیران ارشد قرار بگیرد تا موجودیت سازمان به خطر نیفتد .

واحد مالی و حسابداری شرکت ها و بنگاههای اقتصادی وظیفه و مسئولیت مهمی در این خصوص بر عهده دارد بخشی از این مسئولیت در زمینه تهیه و تنظیم و ثبت و نگهداری و تجزیه و تحلیل این اطلاعات بوده که باید در نهایت دقت و صحت و درستکاری انجام شود و بخش دیگر مسئولیت آنها در زمینه طبقه بندی این اطلاعات و ارائه انها به افراد مربوطه است که باید به درستی صورت گیرد و اطلاعات حفظ و نگهداری شده و به خطر نیفتد در این راستا کارفرمایان باید در واحد مالی خود از افراد خیره و باتجربه و دارای تحصیلات و دانش کافی استفاده کرده و نظارت های لازم بر عملکرد آنها را هم داشته باشند تا کمترین اسیب به سازمان و سرمایه آن وارد شود .

سایر استفاده کنندگان

این اشخاص که در واقع ذیعلاقه به صورتهای مالی هستند به طور مستقیم در موسسه نفع ندارند . بلکه بیشتر مایلند که از تداوم مثبت موسسه نفع ببرند . این گروه را میتوان به سه دسته عمده زیر تقسیم کرد :

سرمایه گزاران بالقوه : افراد و موسساتی هستند که قصد سرمایه گذاری در موسسه را دارند .

کارگزاران بازار سرمایه : هیأت پذیرش بورس اوراق بهادار ، کارگزاران بورس و تحلیل گران مالی که وظایفی را در بازار سرمایه بر عهده دارند برای تنظیم امور و معاملات  و ارائه خدمات به سرمایه گذاران موجود و بالقوه به اطلاعات مالی مؤسسات انتفاعی به ویژه شرکتهای سهامی نیاز دارند .

جامعه : جامعه بیشتر از هر چیز به رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در کشور توجه دارد .

البته پژوهشگاران ، مطبوعات و رسانه های گروهی از جمله مراجعی هستند که اطلاعات مالی موسسات را در معرض قضاوت افکار عمومی قرار می دهند . (۲)

مطالب مرتبط

یاداشت

  1. ثبت و نگهداری آنها از عهده هر کسی بدون تحصیلات و با تجربه اندک هم بر می آید ولی تجزیه این اطلاعات و نتیجه گیری در خصوص انها و بکارگیری ان در تصمیمات مالی و مدیریتی یک هنر است،  که فقط با تجربه و بررسی و داشتن دانش آکادمیک امکان پذیر است.
  2.  به طور کلی همه کسانی که از اطلاعات حسابداری استفاده می کنند این کار را به جهت تامین اهداف و مافع خود انجام می دهند و برای اینکه سرمایه و منافع آنها در خطر ریسک کمتری قرار بگیرد اقدام به مطالعه این جزییات می نمایند.
لینک کوتاه شده این مقاله: https://mijn.ir/9321

برچسب ها

استفاده کنندگان برون سازمانی, استفاده گنندگان درون سازمانی, اطلاعات حسابداری, نتایج حسابداری

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست